O bolesti
BPPV – benigna paroksizmalna pozicijska vrtoglavica je najčešća periferna vrtoglavica. Najčešće se javlja u ležećem položaju kada se rotiramo na bok ili kod naglih promjena položaja glave (prigibanje, zabacivanje). Epizodičnog je karaktera, naglo nastane, kratkog trajanja, može biti praćena mučninom i povraćanjem. Izrazito je neugodna.
Uzrok BPPV-a leži u pomicanju sitnih kristalića kalcija, poznatih kao otoliti, iz njihovog uobičajenog položaja u dijelu uha koji se zove utrikulus, u polukružne kanaliće gdje inače ne bi trebali biti. Kada ti kristali dospiju u kanaliće, dolazi do slanja pogrešnih signala prema mozgu o kretanju glave, što rezultira osjećajem vrtoglavice. U velikom broju slučajeva, BPPV se javlja bez jasnog razloga, nekada se javlja nakon traume glave i učestalost je veća kod starijih osoba.
Liječenje
BPPV u većini slučajeva može vrlo učinkovito liječiti jednostavnim manevrima repozicioniranja, od kojih je najpoznatiji Epleyev manevar. Prethodno samom postupku liječenja potrebno je učiniti tzv. dijagnostičke / provokacijske manevre s kojima pokušavamo izazivati tegobe da bi sa sigurnošću znali u kojem polukružnom kanaliću se nalazi otolit i kojim manevrom provesti liječenje.
Ovaj postupak se provodi u ordinaciji, u ležećem položaju i sastoji se od niza specifičnih pokreta glave i tijela kojima se kristalići vraćaju na svoje mjesto. Već nakon jedne ili nekoliko terapija simptomi najčešće potpuno nestaju. Što se ranije učine terapijski manevri veća je uspješnost.
Nakon uspješnog repozicijskog menavra postoji šansa da će pacijent osijećati nestabilnost pri hodu idućih 24 sata zbog prilagodbe mozga na “nove” signale, ali je tegoba prolazna.
Lijekovi nisu prvi izbor u liječenju jer ne otklanjaju uzrok, već eventualno mogu ublažiti popratne simptome poput mučnine. Važno je naglasiti da se BPPV može ponoviti, ali se i tada jednako uspješno liječi istim postupcima.